21.02.2016, godz.: 4:19

Battle City (Tank 1990)

dodane przez: nostal_admin kategoria: B, T, Zręcznościowe

W Polsce tytuł ten bardziej znany był pod nazwą „Tank 1990” lub po prostu „Czołgi”. Jest to jedna z najbardziej popularnych gier na 2 osoby, jakie kiedykolwiek zostały wydane na tę platformę. Założenia wydanej w 1985 przez Famicon gry są bardzo proste: w trybie jednoosbowym kierujemy żółtym czołgiem, w trybie dwuoosobowym gracz numer 2 kieruje czołgiem zielonym a naszym zadaniem jest niszczenie czołgów przeciwnika starając się przy tym bronić swojej bazy, która symbolizowana jest za pomocą szarego orzełka.

Przegrać możemy na 2 sposoby – pierwszym jest utrata wszystkich żyć, drugim strzał przeciwnika w naszą bazę co automatycznie kończy grę, bez względu na ilość posiadaną przez nas żyć. Zwyciężamy natomiast po zniszczeniu wszystkich czołgów przeciwnika – których na każdej planszy jest 20 – przechodzimy wtedy do kolejnej planszy. Przeciwników na mapie zawsze jest maksymalnie 4, respawnujących się w 3 różnych miejscach. Sami przeciwnicy również są zróżnicowani – spotkać możemy zarówno czołgi poruszające się bardzo szybko, jak i takie które są znacznie bardziej masywne. Każdy wrogi czołg może posiadać również osłonę, co czyni go bardziej wytrzymalszym na nasze ataki.

W trakcie rozgrywki pojawiały będą się na planszy bonusy – po strzale w migający na czerwono czołg – które będą dawać nam różne ulepszenia. Podstawowe ulepszenie zwiększa naszą moc – dzięki nim możemy otrzymać jeden dodatkowy strzał (nasz poziom jest wtedy obniżony, ale zachowujemy życie) jak też rozbijać betonowe ściany. Inne bonusy powodują wybuch wszystkich widocznych przeciwników na mapie, unieruchamia ich, bądź daje nam możliwość poruszania się na wodzie.

Do naszej dyspozycji oddany został również tryb konstruktorski, gdzie możemy samodzielnie stworzyć swoją planszę. Niestety jako, że nie możemy jej zapisać to na każdej planszy zagramy jedynie raz. Niemniej jednak wielokrotnie mi się zdarzyło z niego korzystać 🙂

Ciekawostką jest fakt, że ROMy które krążyły w Polsce były wielokrotnie modyfikowane. I tak niektórzy z nas mogli otrzymać ROM na którym była jedynie podstawowa wersja gry, szczęśliwcy natomiast mogli dostać kartridż gdzie mogli wybrać różne tryby gry – gdzie możemy zacząć z betonową ścianą wokół orzełka, lub z maksymalnym ulepszeniem naszego czołgu.

 

  • Seb1989

    Oj grało się 🙂 Ja niszczę czołgi, Ty broń orzełka 🙂

  • Marcin

    Też grałem 🙂