15.07.2016, godz.: 0:13

Boomerang Kid

dodane przez: nostal_admin kategoria: Akcja, B, Logiczne, Platformowe

Boomerang Kid wchodzi w skład 4 gier w pakiecie „Quattro Adventure”, który w Polsce niekiedy znany był jako „Złota Czwórka”. Gra wydana w 1991 roku przez Codemasters, jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najtrudniejszych gier logicznych z jakimi spotkałem się w trakcie swojej przygody z NESem. O powodach dla których gra jest wyjątkowo trudna opowiem jednak potem.

Fabuła gry jest niezwykle prosta – wcielamy się w chłopca, który rusza w wędrówkę by odzyskać swoje bumerangi. Na jego drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw – na samym początku zmierzyć będziemy musieli się zmierzyć z typowymi przedstawicielami australijskiej fauny – krokodylami, wężami, misiami koala by następnie spotkać się z nietoperzami czy horrorowymi rycerzami. W obliczu swoich wrogów jesteśmy jednak całkowicie bezradni i jedyne co możemy zrobić to ich przeskoczyć, bądź uniknąć spotkania z nimi dzięki skakaniu po platformach.

Naszym zadaniem jest zebranie wszystkich bumerangów na planszy i udanie się do wyjścia przed upływem wyznaczonego czasu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nasz protagonista niezbyt dobrze znosi upadki z wysokości, dlatego możemy skakać jedynie między platformami, które znajdują się od siebie w odpowiedniej odległości. Dodatkowo niektóre platformy znikają jeśli stoimy na nich zbyt długo, uniemożliwiając tym samym ukończenie planszy.

Wspominałem na samym początku o poziomie trudności. Do dyspozycji mamy jedynie 3 życia a zanim przejdziemy planszę musimy się najpierw nauczyć schematów poruszania się przeciwników i odpowiedniej drogi między platformami. To powoduje, że grę przechodzimy metodą prób i błędów i żeby wypracować sobie odpowiednie schematy będziemy potrzebowali wiele podejść.

Na szczęście oprawa audiowizualna do tego zachęca. Dla każdego ze światów (są ich trzy) mamy osobny podkład muzyczny, z czego moim ulubionym jest początkowy. Jak gra się prezentuje widać na screenach – nie jest to najwyższa półka, ale zdecydowanie cieszy oko.

Gra zapewne nie zdobyłaby tak wielkiej popularności gdyby nie była częścią setu, ale warto jest ją sobie odświeżyć. Jest to przykład gry całkowicie bezpretensjonalnej, idealnej na krótkie sesje.